Menu

W jaki sposób projektory mogą generować obraz?

0 Comments

Urządzenie, bez którego nie może się odbyć większość spotkań biznesowych, wykładów, lekcji szkolnych czy konferencji. O jakim narzędziu mowa? Oczywiście o projektorze multimedialnym. Postępujące innowacyjne technologie sprawiły też, że projektor 4k lub inny coraz częściej gości w naszych domach. Jakie technologie są wykorzystywane do generowania obrazu w projektorach? Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Projektory – krótka charakterystyka tych urządzeń

Projektory inaczej nazywane są rzutnikami multimedialnymi. Jest to urządzenie, które odpowiada za prezentację obrazu na ścianie za pomocą sygnału, które może wysyłać komputer stacjonarny, laptop, kamera, odtwarzasz DVD oraz inne urządzenia.

Projektory sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przedstawienie obrazu na większej powierzchni. Swoje zastosowanie znalazły w szkołach, w biurach, na konferencjach, wykładach, a także podczas wydarzeń kulturalnych. Nie można też nie wspomnieć o tym, że to właśnie za sprawką projektorów możemy oglądać obraz w kinie.

Podział projektorów ze względu na układ generowania obrazu

W projektorach DLP, czyli Digital Light Processing, obraz jest przetwarzany przez mikroprocesor, a następnie za pomocą niezależnych od siebie luster, trafia do obiektywu. W projektorze zamontowane są filtry RGB, które pozwalają na uzyskanie bardziej nasyconego obrazu. Każdy projektor potrzebuje też źródła światła. W tym przypadku jest nim lampa o mocy od 200 do 300 W. Tego typu projektory sprawdzają się bardzo dobrze w przestrzeni domowej oraz w biurze.

Projektory LCD, czyli Liquid Crystal Display, są tańsze od projektorów DLP, generują ostry i jaśniejszy obraz oraz lepszą głębię koloru. Do wad tego typu urządzeń można zaliczyć ich wielkość oraz ciężar, wrażliwość na uszkodzenia, gorsze oddawanie czerni, a także prawdopodobieństwo występowania tzw. martwych pikseli. Ze względu na swoje wady projektory LCD najlepiej sprawdzają się jako stałe elementy wyposażenia sal konferencyjnych.

Projektory LCOS, to tak naprawdę dwie innowacyjne technologie: połączenie LCD oraz DLP. To rozwiązanie generuje same zalety. Procesory wykorzystujące tę technologię charakteryzują się wysoką jakością obrazu, dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szczegółów, wysoką rozdzielczością, płynnym obrazem, wysokim kontrastem i głębią koloru. Emitowany obraz nie ma śladów efektu tęczy oraz widocznych pikseli. Wykorzystanie najnowocześniejszej technologii sprawia, że cena takiego urządzenia jest bardzo wysoka.

Kolejnymi projektorami są rzutniki CRT – Cathode Ray Tube. Urządzenie wykorzystuje trzy lampy teleskopowe w kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym. To dzięki nim generowany jest obraz. Plusem tego rozwiązania jest doskonałej jakości obraz, który dostępny jest w różnych rozdzielczościach. Projektor zapewnia wysoką głębię kolorów, bardzo dobre oddawanie czerni oraz ostry, wyrazisty obraz. Z drugiej strony Projektory CRT są stosunkowo duże oraz ciężkie. Kolejnym minusem jest konieczność bardzo dokładnego ustawienia oraz zsynchronizowania światła z trzech lamp. Obraz emitowany przez urządzenie nie jest zbyt jasny. Zakup projektora tego typu wiąże się także z dużymi kosztami. Projektory CRT stosuje się w kinach.

Projektor 4k obsługuje rozdzielczość wyższą niż Full HD (1920 x 1080 pikseli). Oznaczenie 4k wskazuje, że projektor oferuje kinowy standard obrazu o bardzo wysokiej rozdzielczości (4096 x 2160 pikseli).

Ostatnim rodzajem projektorów są rzutniki Light Valve, które łączą w sobie technologie LCD i CRT. Są to jedne z najdroższych projektorów na rynku. W parze z ceną idzie jednak jakość. Projektory gwarantują wysokiej jakości obraz w wielu rozdzielczościach. Obraz jest jasny i ostry. Projektor zapewnia też idealne oddawanie czerni oraz zadowalającą głębię kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code