Menu

Telewizor OLED – najnowsze technologie na wyciągnięcie ręki. Czy warto?

0 Comments

Okazuje się, że w 2019 roku telewizor OLED nie jest dla większości osób żadną nowością. Ta technologia jest z nami już od wielu lat, jednak nadal nie każdy wie, czym charakteryzuje się sprzęt i ekran tego typu.

Czy warto go kupić czy lepiej postawić na telewizor 4K? Czy ekran typu OLED jest tak samo wytrzymały jak poprzednicy i jak długo będziemy mogli się nim cieszyć po zakupie?

Najnowsze telewizory wyposażone w system OLED są nieustannie produkowane, co za tym idzie, zdecydowanie możemy powiedzieć, że w Polsce jest szerokie grono odbiorców, którzy doceniają i stosują to rozwiązanie. Dodatkowo, ceny takiego sprzętu są coraz bardziej przyjazne dla naszego portfela, a nowe modele pozwalają na szeroki wybór tak, aby każdy mógł znaleźć odpowiedni telewizor.

Stale pojawiają się jednak pytania i wątpliwości. Czy warto wybrać właśnie tę technologię? A może lepszym rozwiązaniem byłby telewizor 4K? Czym kierować się przy zakupie? Sprawdź!

nowe technologie

Technologia OLED – kilka słów o historii

Może się wydawać, że telewizor OLED jest sprzętem zupełnie nowym, a sama technologia została wynaleziona kilka lat temu. Nic bardziej mylnego.

„Zjawisko emisji światła na polimerze, które doprowadziło do powstania diod wytwarzanych ze związków organicznych zostało odkryte już w 1989 roku (na Uniwersytecie w Cambridge).”

W tamtym też czasie okazało się, że diody tego typu świetnie sprawdzą się montowane jako wyświetlacz. Dodatkowo są one znacznie smuklejsze, niż te tradycyjne. Już w 2004 roku, znana na całym świecie firma Sony zaprezentowała palmtopa (CLIE PEG-VZ90), który został nazwany pierwszym ekranem OLED, zamontowanym w jakimkolwiek urządzeniu. Jednak pierwszy telewizor OLED miał swoją premierę dopiero w 2007 roku. Podsumowując, można uznać, że różne badania oraz testy diod tego typu były prowadzone aż 15 lat. Z ciekawostek, przekątna pierwszego ekranu tego typu miał zaledwie 11 cali. W Polsce, nowe technologie OLED zawitały dopiero w 2013 roku (!).

Nowe technologie w praktyce – co to jest OLED?

Okazuje się, że wiele osób myli pojęcia OLED i LED. Te dwie, stosunkowo nowe technologie są jednak zupełnie od siebie różne. Telewizor LED to nic innego jak LCD LED, diody w telewizorze tego typu są umieszczone albo z tyłu, albo na krawędziach. Podświetlają one matrycę LCD.

Z kolei telewizor OLED ma zupełnie inną konstrukcję. Mamy w nim zawarty cały panel diod organicznych, a każda z nich odpowiada za pojedynczy piksel. Przed nimi znajdują się filtry, zmieniające daną wiązkę światła na odpowiedni kolor. Właśnie to, że każdy piksel świeci niezależnie jest jednym z największych atutów telewizora OLED. Ponadto, typowy panel OLED jest stylowy i smukły.

Zalety i atuty telewizora w technologii OLED

Pojawienie się nowych technologii, takich jak OLED bez wątpienia wprowadziło nową jakość do świata sprzętu elektronicznego. Wszyscy fani kina domowego pożądają głębokiej i idealnej czerni, co zapewniają modele telewizorów, które są wyposażone właśnie w tę technologię. Stali użytkownicy mówią, że jest to czerń perfekcyjna. Okazuje się, że takie efekty są nieosiągalne dla telewizorów LED. Dodatkowym, niewątpliwym atutem jest to, że telewizor OLED ma bardzo szeroki kąt widzenia (aż 180 stopni) oraz świetne oddawanie barw (niektórzy twierdzą, że najlepsze na rynku).

Telewizor OLED – czy ma jakieś wady?

Nowe technologie niosą za sobą pewne ryzyko i różne zagrożenia. Pierwszym z głównych problemów przy tworzeniu ekranów (telewizorów) OLED była ich stosunkowo krótka żywotność.
Jak się później okazało, z biegiem lat doskonale poradzono sobie z tym kłopotem.

Obecnie telewizor OLED jest bardzo żywotny. Na jakim poziomie? Najnowsze modele mogą działać 100 tys. godzin bez przerwy, co daje nam około 30 lat!. Sprzęt tego typu nie traci swojej mocy nagle, a jedynie powoli zmniejsza jasność świecenia pikseli.

Jedynym realnym zagrożeniem w kontekście technologii OLED jest tzw. wypalenie. Zjawisko to charakteryzuje się pozostawianiem tzw. powidoków. Są to ślady po wcześniej oglądanym obrazie. Jednak, taka sytuacja praktycznie jest niemożliwe w warunkach domowych. Aby powidoki miały szanse powstać, musielibyśmy zastopować dany film czy program na wiele godzin. Z racji tego, telewizor OLED może nie sprawdzić się w firmach czy sklepach, czyli w miejscach gdzie przez znaczny czas wyświetla się ten sam obraz. Ta usterka NIE podlega gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code