Menu

Telewizor 4K a Full HD. Na czym polega różnica i co wybrać?

0 Comments

Mamy 2019 rok i stale zadajemy sobie pytanie czy telewizor 4K jest lepszy od technologii full HD. Czym tak naprawdę różnią się nowe standardy rozdzielczości? Czy jesteśmy w stanie dostrzec jakiekolwiek różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami? I co więcej, czy jest możliwe, że „zwykłe” HD może być lepsze od nowatorskiej technologii 4K?

W artykule postaram się wyjaśnić czym charakteryzują się obie, najnowsze technologie oraz czym jest wysoka rozdzielczość. Ponadto, postaram się odpowiedzieć na pytanie dlaczego zwiększenie liczby pikseli w wyświetlanym obrazie ma znaczenie.

 full hd

Rozdzielczość Full HD

Technologię full HD można obecnie spotkać w większości standardowych telewizorów. Charakteryzuje się ona rozdzielczością 1920×1080. Za jakość w telewizorach Full HD odpowiadają około 2 miliony pikseli. Okazuje się, że obraz wyświetlany przez odbiornik tego typu docenić można z odległości conajmniej około 2 metrów (optymalnie). Dlatego też, jest to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w nieco mniejszych pomieszczeniach. Przyjmuje się że 40-50 cali to maksymalna wielkość telewizora, która nie wpłynie negatywnie na jakość obrazu. Warto pamiętać również o tym, że technologia Full HD nie jest absolutnie przestarzała, a standardowe modele telewizorów mają różne dodatkowe opcje. W większości przypadków takie telewizory posiadają zarówno Smart TV, Bluetooth, połączenie WiFi czy wejście USB.

Telewizor 4K – najwyższa rozdzielczość, czy warto?

Telewizor 4K ma rozdzielczość 3840×2160, a za jakość obrazu odpowiada ponad 8 milionów pikseli (jest to aż 4 razy więcej niż w przypadku Full HD). Oznaczeniami, z którymi można się spotkać w przypadku telewizorów tego typu są jeszcze UHD, Super UHD lub Ultra HD, czyli Ultra High Definition.

Najnowsze technologie rozwinęły się do tego stopnia, że jesteśmy w stanie osiągnąć ultra ostry i nasycony obraz, który oglądany nawet z bardzo bliska nie zatraca swoich walorów. Aby docenić ten niezwykły kontrast oraz szczegóły w wyświetlanym obrazie, telewizor 4K możemy (chociaż nie jest to wymóg) ustawić bardzo blisko kanapy czy fotela. Do kolejnych atutów technologii Ultra High Definition można niewątpliwie zaliczyć możliwość oglądania materiałów filmowych w niezwykle dobrej jakości. Mimo tego, że obecnie telewizja nie dysponuje kanałami, które w pełni emitują obraz 4K, to jednak aplikacje takie jak Netflix czy Amazon czy YouTube proponują już filmy, programy, dokumenty i inne, właśnie w tej technologii. Problem braku materiałów nagranych w UHD rozwiązuje tzw. skalowanie materiałów do jakości 4K. Telewizor dzięki tej funkcji sam poprawi jakość emitowanego obrazu.

Kolejną, bardzo przydatną cechą telewizorów jest to, że obraz oglądany nawet pod kątem 60 stopni, nie nie zmienia kolorów, nie zniekształca obrazu. Jest to zasługa matrycy, która zbudowana jest z nanocząsetczek o średnicy 1 nm. Z tego powodu, telewizor 4K świetnie sprawdza się podczas rodzinnego oglądania telewizji. Ostatnim aspektem będzie to, że podobnie jak w przypadku Full HD,telewizory tego typu są wyposażone we wszelakie potrzebne funkcje i udogodnienia. Między innymi posiadają porty USB, złącza HDMI, WiFi. Zwróć jednak uwagę, czy telewizor posiada wejścia dostosowane do obowiązujących standardów, w innym wypadku oglądanie materiałów w 4K będzie niemożliwe.

A więc, Full HD czy 4K?

Decyzja należy tak naprawdę do Was samych. Mówi się, że technologia 4K jest niedopracowana i „bez sensu”, ponieważ nie mamy swobodnego dostępu do materiałów o tej rozdzielczości. Jednak jeśli popatrzymy na rozwój technologii, może okazać się że za rok będzie to znacznie ułatwione. Telewizor nie jest krótkotrwałą inwestycją, a prawidłowo użytkowany powinien nam służyć przez wiele lat. Jeśli myślisz przyszłościowo, a do tego masz dostęp i regularnie oglądasz materiały na YouTube czy Netflix, możesz śmiało inwestować w telewizor 4K. Z kolei, jeśli nie zależy Ci na najwyższej jakości obrazu, szukasz telewizora średniej wielkości (do 50 cali) i będzie on ustawiony co najmniej 2 metry od punktu patrzenia, technologia Full HD w zupełności Ci wystarczy.

Jeśli z kolei marzy Ci się większy telewizor (powyżej 50 cali), który jesteśmy w stanie oglądać zarówno z daleka, jak i bliska (nawet 1,5 metra), a dodatkowo patrząc na niego pod kątem nie stracimy na jakości obrazu, wybierz telewizor 4K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code