Menu

Stacjonarny komputer dla graczy – krótki poradnik, na co zwrócić uwagę

0 Comments

W przeciwieństwie do urządzeń, których używamy do przeglądania stron internetowych czy takich, służących nam do pracy biurowej, komputer dla graczy to coś zupełnie innego. Jest to zaawansowana maszyna, z wyjątkowo wydajnymi podzespołami. Rozwój technologii pozwolił nam obecnie samodzielnie dobierać potrzebne komponenty- procesor, kartę graficzną, płytę główną. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować sprzęt do wymagających potrzeb gracza.

 

Dziś weźmiemy na tapet komputer stacjonarny (rozważania o laptopach zostawimy na osobny artykuł). Jeśli samodzielne komponowanie elektronicznych elementów jest dla danej osoby zbyt skomplikowane lub czasochłonne, warto jest skorzystać z opcji kupna gotowego komputera. Zakup wcześniej złożonego i gotowego do pracy komputera sprawi, że użytkownik będzie musiał podłączyć jedynie inne urządzenia peryferyjne oraz kupić i zainstalować ulubione gry.

 

Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, podpowiemy dziś na co zwrócić uwagę kupując całkowicie nowy komputer gamingowy. Co więcej taki, który w każdej chwili będzie można zmodyfikować, podrasować czy dostosować do wymagań danej gry. Zaczynamy!

komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny dla graczy – na co zwracać uwagę?

W artykule poruszymy kilka najważniejszych kwestii, które są kluczowe podczas zakupu komputera gamingowego.

Podzespoły

Mniej więcej co kwartał, producenci poszczególnych elementów, które wchodzą w skład komputerów dla graczy wypuszczają nowe podzespoły PC. Dlatego też, stale zmieniają się zarówno ceny, jak i możliwości. Aby cieszyć się z gry (np. takimi tytułami jak Far Cry 5, Wiedźmin 3, Battlefield 1) warto zwrócić na ten element szczególną uwagę.

Komputer dla graczy – cechy

Dobry komputer dla graczy posiada pewne cechy, których nie da się pominąć. Po pierwsze, ma co najmniej 4- rdzeniowy procesor, wydajną kartę graficzną (np. Redeon RX) czy dodatkowy i szybki dysk SSD. Co więcej, stacjonarny komputer gamingowy powinien posiadać płytę główną do gier, która jest dopasowana do procesora i pamięci RAM. Dodatkowym atutem będzie również markowy zasilacz, dostosowany mocą do pozostałych komponentów. Ostatnią kwestią jest dobry system chłodzenia komputera.

Procesor do gier

Przy samodzielnym składaniu komputera wiele osób popełnia podstawowy błąd: kupuje bardzo mocną kartę graficzną, zapominając tym samym o procesorze. Montując słaby układ CPU, należy pamiętać o tym, że może powstać tzw. wąskie gardło. Oznacza to w skrócie, że nasza jednostka centrala będzie ograniczać w teorii świetny układ graficzny. Innymi słowy, komputer dla graczy powinien posiadać procesor oraz kartę z podobnej półki, zarówno wydajnościowej jak i cenowej. Jeśli cena nie gra dla Ciebie wielkiej roli, postaw na układy z najwyższej półki (Intel Core ósmej generacji, seria Kaby Lake-X, procesory AMD z rodziny Ryzen).

gry hdr

Karta graficzna a komputer stacjonarny dla graczy

Wybierając kartę graficzną należy się sugerować dwoma aspektami: po pierwsze oznaczeniem producenta, a po drugie ilością zamontowanej pamięci graficznej. Jeśli chodzi o oznaczenia, możemy się spotkać z RTX lub GTX (modele GeForce), a najnowsze karty Radeon będą miały w nazwie RX.

 

Gry z zeszłego roku, w wymaganiach miały wymienione 2 GB minimalnych wymagań sprzętowych (pamięci karty graficznej). Obecnie jednak, np. gry hdr wymagają znacznie większych pojemności, np. 4 lub nawet 6 GB. Jeśli chcesz grać w gry w jakość 4K nie obejdzie się bez zakupu karty z najwyższej półki.

Nośnik danych ma znaczenie

Wbrew wątpliwościom, sprawny i szybki nośnik danych ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komputer stacjonarny dla graczy. Co daje taki element? Przede wszystkim pozwoli na znacznie krótsze czasy ładowania poziomów w grach. Okazuje się, że dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie dwóch dysków. W skrócie polega to na zakupie mniejszego dysku SSD, na którym instalujemy system oraz większego dysku HDD, z przeznaczeniem do magazynowania danych.

Płyta główna

W kwestii płyty głównej, podstawowym kryterium jej doboru będzie kompatybilność z innymi częściami komputera. Płyta musi mieć gniazdo, do którego pasuje wybrany procesor. Warto pamiętać o tym, że płyty główne starszej generacji nie obsługują najnowszych układów Core 8 (mimo tego, że fizycznie są one dopasowane). Od modelu płyty głównej zależy również częstotliwość pamięci RAM oraz pojemność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code