Menu

Nowinki technologiczne – jak zmieniają i zmienią nasze życie?

0 Comments

Świat cały czas idzie do przodu. To naturalna kolej rzeczy. Podczas gdy jeszcze dwadzieścia lat temu nie wyobrażaliśmy sobie telefonu z kolorowym wyświetlaczem, dziś nie możemy się z nim rozstać. Każdego dnia na rynku pojawiają się nowe technologie, które z czasem diametralnie zmienią nasze życie. Jakie nowinki technologiczne są aktualnie najbardziej obiecujące?

Maksymalna miniaturyzacja

Nanotechnologia nie jest stosunkowo nowym wynalazkiem, bo pracuje się nad nią już od dziesięcioleci, ale dopiero w ciągu kilku ostatnich lat zauważyliśmy jej szczególny postęp. Obecnie nanotechnologia jest używana głównie do produkcji procesorów, jednak trwają prace mające na celu wprowadzić ją do medycyny, chemii, a także pozostałych dziedzin naszego życia. Czas sobie więc uświadomić, że mimo tego, że dla nas 1 milimetr to bardzo mała wielkość, w świecie nanotechnologii jest to ogromna przestrzeń dająca wiele możliwości.

Drukarki 3D

Czas na nowe technologie, które znamy chociażby z seriali. Drukarki 3D pozwalają wydrukować dowolną rzecz, od gwizdka, po najdrobniejsze części do samochodu. Co prawda drukarki 3D nie są jeszcze tak powszechne. Na ogół znajdują się w wyższych uczelniach i nowoczesnych zakładach produkcyjnych, ale wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku następnych lat ceny elektroniki będą spadać. To pozwala wysnuć wniosek, że za jakiś czas to urządzenie będzie się znajdowało w każdym domu. To z kolei spowoduje, że niektóre przedmioty będziemy mogli sami sobie zaprojektować i wydrukować, bez konieczności udawania się po nie do sklepu.

Nowy wymiar telewizorów 3D

Kilka lat temu pojawiły się nowinki technologiczne w branży telewizorów, a mianowicie telewizory 3D, które nie wymagały zakładania specjalnych okularów. Jak ten trend się przyjął? 3D stało się bardzo modne w okresie, kiedy w kinach pojawił się „Avatar”. Miłośnicy dobrego kina i jeszcze lepszego sprzętu chętnie zamieniali swoje stare telewizory na modele wyposażone w 3D. Producenci tego typu sprzętu, widząc, jak popularność tych telewizorów rośnie, zaproponowali coś nowego: telewizor 3D bez okularów. Nowe technologie pozwalały widzieć głębię obrazu oraz jego trójwymiarowość bez konieczności zakładania dodatkowego akcesorium. Co prawda ten trend nieszczególnie się przyjął, podobnie też jak moda na 3D w ostatnich latach nieco osłabła, jednak mamy podstawę sądzić, że 3D jeszcze do nas powróci. W końcu ta technologia oglądania obrazu powstała już w XIX wieku i mimo upływu ponad 100 lat, co kilka lat do nas wraca.

Telemedycyna – rozwiązanie na miarę XXI wieku

Konsultacja lekarska bez wychodzenia z domu? Teraz to możliwe. Branża telemedycyny na świecie rozwija się prężnie. Także w Polsce można zauważyć jej pierwsze sukcesy. Wiele przychodni oferuje możliwość zapisania się do lekarza online. Możliwe jest też sprawdzenie wolnych terminów do specjalistów, a niektóre rozwiązania pozwalają lekarzom przygotować się do nagłych wypadków. Z jednej strony są to nowinki technologiczne, ale tak naprawdę ta technologia pozwala wdrożyć duże zmiany w społeczeństwie, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie oraz życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code