Menu

Nagłośnienie kina domowego – co warto o nim wiedzieć?

0 Comments

Kto z nas będąc dzieckiem nie marzył o własnym kinie domowym, w którym można by spędzać każdą wolną chwilę? Intrygująca wizja osobistego dużego ekranu, nagłośnienie, które powoduje dreszcze i niemalże nieograniczone możliwości oglądania interesujących nas filmów są od zawsze bardzo atrakcyjne i pożądane.

Wraz z rozwojem technologii oraz faktem, iż większość domostw posiada obecnie duży telewizor 4k (lub Full HD), głośniki i bezpośredni dostęp do Internetu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować kino domowe w swoich czterech kątach. Jest to obecnie dostępne niemalże na wyciągnięcie ręki.

Nagłośnienie audio stereo jest niezwykle istotne w kontekście kina domowego. Nikt nie lubi oglądać ulubionych filmów czy nowości bez odpowiednich efektów dźwiękowych, prawda? Mówi się, że produkcja znacznie traci wtedy w naszych oczach (a właściwie uszach). Jak więc wybrać odpowiednie nagłośnienie domowe i czym się kierować przy wyborze?

Dźwięk jest ważny!

Jeszcze całkiem niedawno, bo około 20 lat temu, kino domowe oraz świetne nagłośnienie audio stereo było czymś niezwykle ekstrawaganckim i na takie dodatki mogli pozwolić sobie nieliczni. Obecnie jednak wcale nie trzeba być milionerem, aby móc doświadczać obrazu i dźwięku najlepszej jakości. Nowoczesne kina domowe mogą spowodować doznania nawet lepsze niż tradycyjna wizyta w tym miejscu.

Kino domowe składa się z zestawu urządzeń audio-wideo (AV), który w domowych warunkach powinien jak najwierniej symulować wrażenia dźwiękowe oraz wizyjne dużego ekranu lub sali koncertowej. Dobry zestaw składa się z podstawowych elementów, takich jak: telewizor 4k lub inny ekran, źródło sygnału wideo, nagłośnienie audio stereo oraz wzmacniacz. Oprócz podstawowych wariantów, obecnie mamy szeroki dostęp do innych- czasem znacznie lepszych rozwiązań. Mowa tutaj np. o odtwarzaczach płyt Blue-Ray, podłączenie komputera czy tuner telewizyjny.

Nagłośnienie Twojego kina domowego

W 2019 roku stale przyjmuje się, że jedną z najpopularniejszych oraz podstawowych konfiguracji nagłośnienia kina domowego jest tzw. system 5.1. W jego skład wchodzą 2 kolumny frontowe, 2 głośniki typu surround (tylne) oraz jeden głośnik centralny. Ważne jest, aby stał on w pobliżu ekranu głównego. Dzieje się tak, dlatego że to właśnie on odpowiada za odtwarzanie dialogów bohaterów. Nie chcemy przecież, aby dźwięki tego typu dochodziły do nas z „nienaturalnych pozycji”- np. z tyłu czy z boku.

Liczba „1” po kropce to subwoofer. Jest to dodatkowy głośnik odpowiadający za najniższe, basowe dźwięki. Uaktywnia się on w momencie nachodzenia na siebie niskich tonów i jest to zdecydowanie niezbędny element zestawu kina domowego. Pozwala on na realne odczucia dźwiękowe, np. w trakcie wybuchów czy trzęsienia ziemi w filmie. Jest również niezbędny w trakcie oglądania koncertów muzycznych. Tak naprawdę możemy go umieścić w dowolnym miejscu pokoju, niekoniecznie centralnie. Dźwięki wydawane przez subwoofer nie są kierunkowe, jak w przypadku głośnika głównego. Jego umiejscowienie nie ma tak dużego znaczenia.

telewizor 4k nagłośnienie

Nagłośnienie 5.1 czy 7.1? Co lepsze?

Nagłośnienie 5.1 to zdecydowane minimum, jeśli zależy nam na świetnej jakości dźwięku. Sprzęt tego typu, ustawiony odpowiednio do wymiarów pomieszczenia daje poczucie dochodzenia dźwięków z każdej strony, co urealnia odbiór obrazu. Widz czuje się wtedy tak, jakby sam brał udział w akcji.

Coraz popularniejsze staje się kupowanie zestawów nagłośnieniowych 7.1. Dodatkowe głośniki odpowiadają jedynie za precyzyjne umiejscowienie w przestrzeni efektów specjalnych. Dzięki nim, do widza docierają odgłosy nie tylko z przodu i tyłu, ale również z góry. Takie nagłośnienie kina domowego dostarczy nam bardzo realnych wrażeń, które są określane jako najlepsze. Jednak dalej jest to rozwiązanie dosyć drogie.

Umiejscowienie kina domowego

Czy zestaw kina domowego może znajdować się gdziekolwiek? Okazuje się, że bardzo często to salon pełni funkcję „sali kinowej”. Jednak w kontekście nagłośnienia, pokój dzienny, który jest otwarty na kuchnię i przedpokój może nie być dobrym wyjściem. Zestaw nagłośnieniowy sprawdzi się najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu. Dzięki temu, jakość dźwięku się nie osłabi i kino domowe spełni najlepiej swoją rolę. Miej to na uwadze kupując i ustawiając swój wymarzony zestaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code