Menu

Ładowarka indukcyjna, jak to działa?

0 Comments

Ładowarka indukcyjna to stosunkowo nowy wynalazek, który nabrał racji bytu wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się nowoczesnych baterii w telefonach komórkowych. Niegdyś baterie należało ładować do końca, szczególnie gdy telefon był nowy. Współczesne telefony są wyposażone w baterie, które nie wymagają już formatowania. Należy za to często je ładować i unikać rozładowania do końca. Wygodna ładowarka indukcyjna umożliwia łatwe podładowywanie smartfona. Ma także inne zalety, oraz jak to zwykle bywa, również parę wad.

Nie dość, iż elektryczność potrafimy przesyłać za pomocą przewodów, naukowcy postanowili sprawić, by możliwe było również przesyłanie prądu bez użycia kabli. Gdy konstruktorom udało się osiągnąć ów cel, możliwe stało się między innymi bezprzewodowe ładowanie urządzeń.

Czym jest ładowarka indukcyjna? Jest to niewielkie i łatwe w obsłudze urządzenie, które pozwala zasilać niemal wszystkie smartfony bez podłączania ich za pomocą kabla. Wystarczy umieści telefon na specjalnej podstawce, by rozpocząć ładowanie. Jest to niezwykle wygodne szczególnie dla osób, które podczas ładowania telefonu potrzebują z niego korzystać. Smartfon wystarczy podnieść z podstawki i nie trzeba już pamiętać o odłączeniu kabla. Nie należy jednak robić tego zbyt często, gdyż wydłuża to czas ładowania i powoduje większe zużycie energii elektrycznej.

Ładowarka indykcyjna to wygodny element wyposażenia biurka, który nowocześnie wygląda, nie zajmuje wiele miejsca i eliminuje problem plączących się kabli. Zdarzało ci się, że zahaczałeś kabelek z ładowarki i zrzucałeś telefon na ziemię? Dzięki bezprzewodowej ładowarce zyskasz więcej swobody.

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Działanie bezprzewodowej ładowarki jest oparte na wykorzystaniu indukcji elektromagnetycznej.

We wnętrzu znajduje się długi spiralny przewód, który tworzy cewkę nadawczą. Podczas pracy na cewkę oddziaływa prąd przemienny i wytwarza się pole elektromagnetyczne. Jego siła jest zależna od ilości zwojów cewki oraz prądu przez nią płynącego.

W telefonie znajduje się z kolei z cewka odbiorcza. Gdy znajduje się on w obrębie działania pola elektromagnetycznego wytworzonego przez cewkę nadawczą w ładowarce, dochodzi do indukcji prądu, który zasili baterię naszego w smartfonie.

Jaki wady ma ładowarka indukcyjna?

Podstawowym minusem korzystania z ładowarki indukcyjnej jest dłuższy czas ładowania. Niestety pełne napełnienie baterii wymaga więcej cierpliwości niż w przypadku korzystania z ładowarki tradycyjnej. Przyczyną są straty energii, do których dochodzi przy zmianie prądu w pole elektromagnetyczne.

Ładowarki indukcyjne mają też tendencję do mocnego nagrzewnia się. W sprzedaży dostępne są modele wyposażone w specjalny wentylatorek, z aktywnym chłodzeniem. Takie urządzenia często działają jednak dość głośno, przez co mogą nie nadawać się do użytku w nocy, gdy ładujemy telefon w sypialni.

Ładowarki indukcyjne są uniwersalne i powalają ładować wszystkie smartfony, niezależnie od rodzaju złącza. Za pomocą jednego urządzenia można ładować telefon z microUSB, Typ-C czy Lightning. Większość urządzeń działa w standardzie QI, zatem telefony i ładowarki są ze sobą kompatybilne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code