Menu

Klawiatura, mikrofon, myszka dla gracza – czym się kierować przy wyborze?

0 Comments

Granie w gry komputerowe nie jest już tylko hobby kilkunastoletnich chłopców. Aktualnie gracze uczynili ze swojej pasji pomysł na zarabianie niemałych pieniędzy, co potwierdzają tłumnie odwiedzane turnieje organizowane w największych w Polsce miastach. Każdy gracz, by osiągnąć zadowalający na turnieju wynik, musi wiele godzin ćwiczyć. Okazuje się jednak, że nie tylko praktyka czyni mistrza, gdyż na sukces w grze mają także wpływ takie elementy jak klawiatura, myszka czy mikrofon. Jak wybrać idealny dla gracza sprzęt?

Klawiatury – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Graczy można podzielić na tych, którzy wychodzą z założenia, że dobra klawiatura to taka, która działa i na tych, którzy twierdzą, że klawiatura może wpłynąć na przebieg rozgrywki. Fakt jest taki, że w istocie rodzaj klawiatury wpływa nie tylko na osiągi, ale także komfort rozgrywanej potyczki.

Pierwszym etapem w wyborze klawiatury jest określenie rodzaju urządzenia, ze względu na mechanizm działania. Za najtrwalsze klawiatury uważa się te mechaniczne. Ich cechą charakterystyczną jest oddzielny mechanizm działania dla każdego klawisza. Na uznanie zasługuje trwałość i wytrzymałość takiej klawiatury, jednak posiada ona jeden minus: jest dość głośna. W przypadku nocnego grania może to być problematyczne dla reszty domowników.

Klawiatury membranowe są najczęściej wybieranymi klawiaturami przez graczy. Dostępne są w znacznie niższej cenie, ale to przekłada się na ich jakość. W miarę upływu czasu można zauważyć różnice w odbijaniu się klawiszy. Dzięki zastosowaniu specjalnych membran klawiatura tego typu jest znacznie cichsza w porównaniu do mechanicznej, jednak jej żywotność jest znacznie gorsza.

Klawiatury hybrydowe są połączeniem modeli mechanicznych i membranowych. Zaletą jest połączenie przełączników mechanicznych z niskim poziomem hałasu. Jej uniwersalność sprawia, że wykorzystywana jest nie tylko przez graczy. Do wad należy zaliczyć wysoką cenę.

Myszki komputerowe – z sensorem optycznym czy laserowym?

Podobnie jak w przypadku klawiatury, tak i w przypadku myszki część graczy wychodzi z założenia, że myszka ma po prostu być sprawna. To duży błąd, ponieważ mimo tego, że myszka nie poprowadzi rozgrywki samodzielnie, ma ogromny wpływ na jej przebieg. Nowoczesne myszki wyposażone w dodatkowe funkcje i najnowsze sensory sprawiają, że wynik walki na wirtualnym polu walki zależy już tylko od umiejętności gracza, a przegranej nie można tłumaczyć słabej jakości sprzętem.

Najważniejszym elementem myszki jest jej sensor. Na rynku dostępne są myszki z sensorem optycznym lub laserowym. Mimo że zasada działania jest bardzo podobna, w rzeczywistości wymienione typy sensora różnią się między sobą.

Myszki z sensorem laserowym to rozwiązanie stosunkowo młode. Ich największą zaletą jest zdolność do działania na większej liczbie powierzchni w porównaniu do myszek z sensorem optycznym. Charakteryzują się także większą precyzją, ale zapewniają również lepszą rozdzielczość. Minusem jest fakt, że myszki laserowe często wprowadzają zjawisko akceleracji (utrudnia wyćwiczenie pamięci mięśniowej) oraz są znacznie droższe niż wersje z sensorem optycznym.

Mikrofon dla gracza

Drużyny graczy, które podczas rozgrywek się ze sobą nie komunikują, są na straconej pozycji w porównaniu do zespołów, które mają ze sobą kontakt głosowy. To dlatego coraz więcej graczy decyduje się na zakup mikrofonu. Mikrofon okaże się niezastąpiony nie tylko podczas rozmów z innymi graczami, ale także wtedy, gdy nagrywamy swoje rozgrywki, komentujemy je, a następnie filmiki umieszczany w popularnych serwisach internetowych.

Mikrofon może być wbudowany w zestaw słuchawkowy. Zaopatrzenie się w taki zestaw jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż mikrofon wbudowany w laptop. W przypadku dłuższych sesji z grą warto zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy ze słuchawkami nausznymi. Jeśli chcemy zainwestować w lepszy sprzęt, można zdecydować się na model z mikrofonem zamontowanym na elastycznej rurce. Takie rozwiązanie pozwala na wyregulowanie odległości mikrofonu od ust (zniwelowanie efektu zniekształcenia głosu).

Ciekawym rozwiązaniem są mikrofony stacjonarne, które stawiamy na statywie na biurku. W tym przypadku warto sięgnąć po mikrofon kierunkowy. Ten model wyeliminuje szumy z otoczenia i takie dźwięki jak stukanie w klawiaturę, ruchy myszką czy klikanie przycisków na padzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code