Menu

Co to jest HDR? Najważniejsze informacje

0 Comments

Miłośnicy dobrego kina chcą swoje ulubione filmy oglądać w najwyższej jakości, a by tak się stało, potrzebny jest dobrej jakości sprzęt telewizyjny. Na szczęście producenci telewizorów nie są obojętni na coraz to nowsze technologie i oferują urządzenia z wysokiej jakości obrazem. Taki obraz gwarantuje m.in. technologia HDR. Co to jest HDR i jakie są zalety tego rozwiązania?

Co to jest HDR?

Pod tym skrótem kryje się High Dynamic Range, co tłumaczy się jako „szeroki zakres dynamiczny”. W rzeczywistości HDR zwiększa zakres rozpiętości między ciemnymi i jasnymi tonami, dzięki czemu różnica między nimi jest znacznie większa. W uproszeniu HDR daje żywsze kolory oraz bardziej naturalny obraz.

Najczęściej spotykane standardy HDR

Producenci sprzętu telewizyjnego bardzo często stosują rozmaite nazwy, które klientom mają sygnalizować, że urządzenia wykorzystują technologię HDR. Określenia HDR1000, HDR Plus czy HDR Premium to tylko marketingowe terminy, które nie mają nic wspólnego z prawdziwymi standardami HDR. W rzeczywistości na rynku znaleźć można cztery podstawowe standardy HDR:

  • HDR10 – format, który jest wykorzystywany najczęściej, wykorzystuje 10-bitowe kodowanie oraz statyczne metadane do całego materiału

  • HDR10+ – format jest wynikiem współpracy Samsunga, Panasonica oraz 20th Century Fox, nie podwyższa ceny telewizora, ponieważ oferowany jest za darmo, nie jest obsługiwany przez płyty Blu-ray 4K UHD

  • Dolby Vision – przypomina HDR10, ale jest bardziej zaawansowany, wykorzystuje 12-bitowe kodowanie, dzięki czemu daje lepsze efekty, ale też zwiększa cenę telewizora

  • HLG – bardzo prosty format, który został stworzony pod kątem transmisji na żywo

Co jest niezbędne do HDR?

By móc oglądać film lub inny obraz w jakości HDR, potrzebne są nie tylko odpowiednie materiały wideo, ale także kompatybilne urządzenia. To może być telewizor 4k HDR, ale też monitor komputerowy czy projektor do kina domowego. Sprzęt powinien także spełniać inne wymagania.

W telewizorach czy monitorach powinny być 10-bitowe panele, jasność na poziomie 1000 cd/m2 oraz wysoki współczynnik kontrastu. Poza tym opcjonalnie może się znajdować złącze HDMI 2.0a, pełne podświetlenie oraz rozdzielczość 4k Ultra HD.

Treści w jakości HDR

Telewizor 4k HDR to jedno, ale skądś należy też brać filmy, które pozwolą w pełni wykorzystać techniczne możliwości urządzenia. Aktualnie możemy skorzystać z trzech rozwiązań. Pierwszą możliwością jest kupowanie płyt Blu-ray 4k UHD. W tym przypadku konieczny jest zakup dodatkowego odtwarzacza. Drugim minusem jest fakt, że takie filmy są dość drogie: koszt jednej płyty to około 150 zł.

Innym rozwiązaniem jest korzystanie z usług streamingowych. Najpopularniejszą jest Netflix, który obsługuje takie formaty jak HDR10 oraz Dolby Vision. Treści w formacie HDR można także znaleźć w popularnym serwisie YouTube. Co prawda na razie nie jest ich dużo, ale można przypuszczać, że w najbliższej przyszłości to się zmieni.

HDR w aparacie i telefonie

Coraz częściej można się natknąć na format HDR w telefonie. Smartfon z wyświetlaczem obsługującym „szeroki zakres dynamiczny” charakteryzuje się dobrej jakości obrazem. Dla użytkownika oznacza to, że wyświetlane obrazy mają żywsze barwy.

Inną możliwością jest HDR w aparacie, który pozwala na robienie dobrej jakości zdjęć. Cechą charakterystyczną zdjęć robionych przez HDR jest duża ilość detali oraz dobre oświetlenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code